fotocesty FOTOCESTY.CZ
Maroko 2000
Tanger Cascades d´Ouzoud Imlil Jebel Toubkal Marrakesh Vysoký Atlas Kasba
Údolí řeky Draa Mgouna Todra Erfoud - poušť U Berberů Cedry Meknes
zpět na hlavní stránku       dále  >>

MAROKO (21.4. - 14.5. 2000)

Maroko, arabsky al-Maghreb al-Aqsa, neboli "nejvzdálenější země zapadajícího slunce", pro nás není zemí až tak vzdálenou. Od Evropy jej dělí jen 15 km Gibraltarského průlivu, které lze z naší staré Evropy překonat pouze hodinovým trajektem. Přestože se Maroko již nachází v Africe, vliv nedaleké Evropy je v zemi znát. Výsledkem je pro běžného cestovatele ta správná směs exotiky spojená ale s relativně jednoduchým a bezproblémovým způsobem cestování.

Na Maroku je úžasná jeho rozmanitost. Na své si tu přijde snad každý. Do Maroka se můžete jet jen tak válet a užívat si slunce na krásných plážích v okolí Agadiru či Essaouiry. Nebo můžete navštívit královská města Fes, Mararakeš, Rabat nebo Meknes a tam se ztratit v neuvěřitelné spleti úzkých uliček staré čtvrti - mediny, prodírat davy a smlouvat na rušných, hlučných a barevných tržištích nebo prostě jen pozorovat okolní dění a akrobaty, polykače ohně, hudebníky a jiné kejklíře. Pokud už máte dost ruchu města, můžete třeba navštívit poklidné oázy a palmové háje s historickými kasbami (opevněnými vesničkami) v údolích řeky Draa nebo Dades. Když uvidíte vesničany na oslících, jak obdělávají pole zavlažovaná kilometry se táhnoucími kanály, ocitnete se rázem v jiném století. To že je v Africe Sahara, to přeci víme všichni. Poušť se táhne po celém jižním Maroku. Překvapilo nás ale, že za takovými těmi klasickými dunami ze zlatého písku se jezdí jen do dvou malých oblastí, které jsou velkou turistickou atrakcí. Převážná většina marocké pouště je nekonečná šedá kamenitá pláň. No a pokud už máte dost vedra a prachu v poušti, je to jen kousek do Vysokého Atlasu, přes čtyři tisíce metrů vysokých hor, kde se i v létě udrží sníh.

Na jaře roku 2000 se tak pěkně za sebou sešly květnové svátky, že jsme se rozhodli vzít tři týdny dovolené a přesvědčit se o pestrosti a rozmanitosti Maroka na vlastní oči. Za tři týdny nelze celou zemi poznat do detailu, ale i tak jsme si přivezli spoustu zážitků. Na následujících stránkách najdete náš malý kousek Maroka a Afriky. Zdaleka to však není vše, co Maroko nabízí. Snad vás naše povídání inspiruje k vaší vlastní cestě.

Blanka a Mirek Nováci

Mapa cesty

M A R O K O
21.4. - 14.5. 2000
Na úvod
Tanger
přístav a vstupní brána Marockého království
Cascades d´Ouzoud
největší a nejhezčí marocké vodopády
Imlil
cesta do Vysokého Atlasu
Jebel Toubkal
výstup na nejvyšší horu (4 167 m)
Marrakesh
jedno z královských měst
Vysoký Atlas
krajina nejvyššího pohoří
Kasba Ait Benhaddou
nejzachovalejší z opevněných vesnic
Údolí řeky Draa
údolí kaseb a palmových hájů
Mgouna
okruh pouštní krajinou
Todra
soutěska
Erfoud - poušť
saharské duny a písky
U Berberů
na návštevě u kočovníků
Cedrové lesy
opičky a stromy u Azrou
Meknes
další z královských měst
Konec
C E N Y
(kolik co stojí)
J Í D L O
(marocké dobroty)
zpět na hlavní stránku       dále  >>
Vytvořeno: 6. března 2001          Poslední aktualizace:
 Copyright © 2001 Blanka a Mirek Nováci, fotocesty.cz e-mail: info@fotocesty.cz